понеділок, 8 травня 2023 р.

Віртуальна книжкова виставка «Віктор Гюго (1802-1885) - видатний французький романіст XIX століття»

    Президент України Володимир Зеленський підписав указ про відзначення 9 травня Дня Європи спільно із Європейським Союзом. До цієї дати Центр європейської інформації Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка проводить «Тиждень європейської книги». Сьогодні ми підготували для вас віртуальну книжкову виставку «Віктор Гюго (1802-1885) - видатний французький романіст XIX століття».  

    Віктор Гюго - один з найяскравіших представників романтизму, великий французький письменник, у похоронній церемонії якого взяли участь близько мільйона осіб. Його творча діяльність почалася рано, вже у 20 років він випустив збірку «Оди й різні вірші». Але світову славу здобули інші твори В. Гюго, зокрема «Знедолені» та «Собор Паризької Богоматері». Читати книги Віктора Гюго варто поціновувачам великої класичної літератури, яка здійснила великий вплив на розвиток культури як Франції, так і всього світу в цілому.  
 
Гюго В. Вибрані поезії / Віктор Гюго ; 
[пер. з фр.]. - Київ : Держлітвидав УРСР, 1953. - 248 с. 
 
    Видатний французький письменник Віктор Гюго (1802-1885), пристрасний гуманіст і демократ, займає почесне місце серед діячів культури минулого століття. Глибока за змістом, досконала за формою, його громадянська й інтимна лірика належить до вершин французької та світової поезії, користується й донині великою популярністю в читачів. 
 

  
Гюго В. Дев'яносто третій рік / Віктор Гюго ; пер. з фр. І. Маненко. - Київ: 
Держлітвидав УРСР, 1959. - 351 с. 

    Останній роман Віктора Гюго про останні дні Великої французької революції, про найбільш жахливий її період - Терор. Про почуття обов'язку, що входить в конфлікт з почуттями любові і про нелегкий вибір між ними. Про непримиренність поглядів та намагання досягти компромісу. Про залучення іноземної допомоги у громадянському конфлікті. Французький народ пройшов нелегкий шлях у своєму становленні однією з найвеличніших націй у світі. Блискуча хроніка і водночас захопливий історичний роман, повний пригод та неочікуваних сюжетних поворотів. 

Гюго В. Ернані / Віктор Гюго ; пер. з фр.  Максима Рильського. - Київ : Мистецтво, 1952. - 188 с. - Режим доступу
 

 «Ернані» - романтична драма в п'яти діях у віршах французького письменника, поета і драматурга Віктора Гюго, написана 25 вересня 1829 року. Прем'єра відбулася 25 лютого 1830 року в театрі «Комеді Франсез» (Comédie-Française). Вперше була опублікована в 1830 році. 
  
 
 

Гюго В. Знедолені : роман / Віктор Гюго ; [пер. з фр. В. Й. Шовкуна; передм. Д. С. Наливайка] ; Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка НАН України. - Харків : Фоліо, 2017. - 792 с.
 
 
    …1815 рік. Колишній каторжник Жан Вальжан після 19-річного ув’язнення виходить на волю. Його переповнює злість до всього світу, у нього не залишилося нічого святого, він не вірить нікому і нічому. Однак усе міняє зустріч з католицьким єпископом Мірієлем - першою і єдиною людиною, яка пожаліла його, каторжника, відкинутого суспільством. Ця зустріч так вразила Вальжана, що він докорінно змінив своє життя: під чужим ім’ям заснував фабрику, завдяки якій виріс добробут цілого містечка, мером якого він потім став. Однак скоївши злочин у минулому житті, він стає бажаною здобиччю французької поліції і змушений переховуватися. Після смерті Фантіни - жінки, за долю якої Жан Вальжан ніс відповідальність, єдиною близькою йому людиною залишається її дочка Козетта. Заради щастя дівчинки він готовий на все… 

Гюго В. Людина, що сміється : [роман] / Віктор Гюго ; пер. [з фр.] Миколи Сагарди. - Київ : [б. в.], 2015. - 638 с. 
 
    Люди не змінюються протягом часу. Лише зовнішність та спосіб життя. Але думки залишаються незмінні, як і цілі, як я жорстокість. Гюго змалював всю вищу верству через історію двох скалічених суспільством людей - Гуїнплена та Деї. Кожен з них був спотворений зовні - Гуїнплена позбавлено свого обличчя, що змінили машкарою сміху, а Дея позбавлена зору. Та дивно - незважаючи на жорстокість світу навколо, вони залишилися чисті в душі. Вони не зненавиділи людей, вони пов'язали свої душі. Бо вдвох легше, ніж насамоті. І хоч Гуїнплен дістав шанс назавжди полишити злидні, ставши зі скомороха лордом, він віддав перевагу чесному й чистому існуванню на гріш перед розкошами лордівської палати з її інтригами та брудом. 
   
Гюго В. Мистецтво і народ : збірник / 
Віктор Гюго ; пер. [з фр.] М. Н. Москаленко . - Київ : Мистецтво, 1985. - 356 с. 

    Творчість великого французького поета, прозаїка і драматурга, передового громадського діяча, борця за передові ідеали здобула справді світове визнання. Велике значення мають для нас його публіцистичні, філософські, естетичні праці. Визначне місце серед них належить одному з найяскравіших творів Гюго в галузі теорії мистецтва - трактатові «Більям Шекспір», написаному наприкінці 1864 року. До збірки включено також передмову до драми «Кромвель» (1827), що стала програмою прогресивного романтизму, роздуми про мистецтво з роману «Собор Паризької богоматері», уривки з передмов до драматургічних і поетичних творів, поезії на мистецькі теми. Розраховано на всіх, хто цікавиться питаннями літератури й мистецтва. 
 
Гюго В. Рюї Блаз : драма / Віктор Гюго ; пер. з фр. С. Голованівського ; ред. пер. М. Рильського. - Київ : Мистецтво, 1948. - 232 с. 
 
    «Рюї Блаз» - це драма Віктора Гюго, яка була написана у 1838 році. Історичний твір описує події 17 століття Іспанії. Вся історія постає перед нами в образі однієї людини - Рюї Блаза. Автор зробив цей персонаж символом тогочасного народу. Весь сенс драми у тому, що з волі випадку лакей стає знатним вельможею, якому не чуже розуміння справ державних. Але погодився він на цю підміну аж ніяк не через спрагу наживи та величі, а від кохання. Та не просто кохання, а серцевої прихильності до самої королеви. 
 
Гюго В. Собор Паризької Богоматері : роман / Віктор Гюго ; пер. з фр. Петра Тернюка. - Харків : Фоліо, 2013. - 511 с.
 

    Блискучий історичний роман - класика французької і світової літератури. Автор майстерно зображує середньовічний Париж з його сірими, плутаними вуличками, з його жорстоким норовом. Твір наповнений емоціями, стражданнями й вірою, таємницями й символами. Ця книга про кохання трьох чоловіків до однієї жінки. Та кохання це різне: в когось чисте, в когось божевільне, в когось недовговічне. І, безперечно, головним персонажем роману є Собор Паризької Богоматері. Всі події пов’язані з цією непохитною спорудою, це жива істота, що вершить і долі головних героїв.   

Гюго В. Трудівники моря : роман / Віктор Гюго ; пер. з фр., прим. та післямова С. Пінчука ; [худож. Ю.І. Золотов]. - Київ : Молодь, 1985. - 416 с.  

    У романі видатного французького письменника В. Гюго (1802-1885) «Трудівники моря» показано боротьбу людини з силами природи, героїзм та мужність простих рибалок Франції. У літературі минулого було чимало спроб створити героїко-романтичний епос про боротьбу людині з грізними силами природи, одначе тільки одна з них - «Трудівники моря» - стала нев’янучим шедевром не тільки французької, а й світової літератури. 

Немає коментарів:

Дописати коментар