понеділок, 20 червня 2022 р.

Альфредо Каталані (1854-1893) - італійський композитор

    Альфредо Каталані народився 19 червня 1854 року у місті Лукка, Італія. Свої перші уроки музики хлопчик одержав від батька-органіста. Після школи навчався у Музичному інституті Лукки у музиканта Фортунато Маджі. Закінчивши навчання у 1872 році, Альфредо поїхав до Парижа, де вдосконалювався у консерваторії за класами фортепіано та композиції, (за матеріалами: Team, Mus.art, Muzcentrum). 
    Через рік повернувся до Італії та закінчив освіту в Міланській консерваторії у Антоніо Бацціні. Дипломною роботою композитора в 1875 стала одноактна опера «Серп» на лібретто Арріго Бойто. 
    У цей час Каталані знайомиться з творчістю Ріхарда Вагнера і під його впливом формує свій стиль. 
    У 1876 році музичний видавець Джованніна Лукка замовляє Каталані великий драматичний твір. Каталані розпочинає роботу над оперою «Ельда», в основу якої покладено легенду про Лореляй. Композитор закінчив твір у 1877 році, але його було поставлено лише через три роки в Турині за підтримки диригента Карло Педротті. 
    Далі Каталані пише ще три опери, проте публіка приймає їх досить прохолодно. Альфредо
отримує за свої роботи невеликі гонорари і в пошуках додаткових джерел заробітку розпочинає викладацьку діяльність. 
    У 1886 році отримав місце професора класу композиції в Міланській консерваторії.  
    У 1890 року у Турині було здійснено постановку значно переробленої версії «Ельди», та її успіх надихнув Каталані створення ще однієї опери – «Валлі», що стала найвідомішою роботою музиканта.  Видавець Рікорді, якому композитор запропонував надрукувати партитуру, погодився виплатити гонорар за неї частинами, а повністю віддати суму лише після шістдесятої вистави. Незважаючи на те, що на прем'єрі в Ла Скала опера мала успіх, подальші її постановки були дуже рідкісними, тому що театри віддавали перевагу популярнішим роботам. 
    Здоров'я Каталані, і так слабке, було підірвано падінням інтересу до його творів: конкурс на написання опери з нагоди 400-річчя відкриття Колумбом Америки виграв Альберті Франкетті, крім того, велику популярність почали набирати твори Дж. Пуччіні. 
    Після чергового загострення хвороби туберкульозу Каталані помер, не доживши до сорока років. Це сталося 7 серпня 1893 року у Мілані. Похований композитор на Міланському монументальному цвинтарі.
Література: 
* Berrong, Richard M. The Politics of Opera in Turn-Of-The-Century Italy: As Seen Through the Letters of Alfredo Catalani. 1992. 
* Pardini, Domenico Luigi, Relton, Valentina, Chandler, David , Alfredo Catalani: Composer of Lucca, 2010.
* Paolo Petronio, Alfredo Catalani, coll. «Personaggi della Musica» 14, pagine VII+536, ill., Zecchini Editore, Varese, 2014.

Немає коментарів:

Дописати коментар