понеділок, 16 січня 2023 р.

Віктор Ульман (1898-1944) - австрійський і чеський композитор єврейського походження

    Віктор Ульман народився 1 січня 1898 року в місті Тешин на території Сілезії, виріс і здобув освіту у Відні (родина Ульмана переїхала до Відня 1908 року). У 1918-1919 роках він навчався на передових курсах композиції Арнольда Шенберга. У 1919 році він переїхав до Праги і за рекомендацією Шенберга вступив під початок композитора Олександра Цемлинського до Нового німецького театру, де й прослужив на посаді капельмейстера з 1922 до 1927 року, (за матеріалами: HolocaustmusicJewageРeoples).
    Цемлинський високо цінував молодого підлеглого, він довірив йому постановку «Пісень Гурре» (нім. Gurre-Lieder) Шенберга, часом Ульман диригував замість Цимлинського операми Моцарта, Штрауса, Вагнера, Берга... Театральний сезон 1927/28 Ульман провів на посаді першого капельмейстер міського театру Аусіга (Богемія). Як у празькому театрі, так і в театрі Аусіга, Віктор Ульман зумів заслужити на репутацію чудового фахівця, працьовитого та обдарованого диригента. 
    Ульман був активним членом гуртка Шенберга та прихильником антропософського вчення
Рудольфа Штайнера. У 30-х роках Віктор Ульман плідно працював за професією: він писав музику, викладав і співпрацював із празькими музичними виданнями німецькою мовою. Після невдалих спроб знайти роботу в Лондоні і Південній Африці, Ульман із сім'єю повернувся до Праги. 
    Після нацистського вторгнення у березні 1939 року композитор опинився у пастці. 1942 року його депортували в гетто Терезінштадт. Замість каторжних робіт Віктора Ульмана направили до Відділу дозвілля (нім. Freizeitgestaltung). Він продовжив займатися музикою, виступав як критик, організовував концерти (у тому числі у створеній ним Студії сучасної музики та в товаристві Колегіум музикум) та інші вистави. Ульман читав у Терезінштадті лекції на такі теми, як «Перша симфонія Малера» або «Антропософія та музика». Також композитор приділяв багато часу для творчості – порівняно з
іншими музикантами Терезінштадта, Ульман був надзвичайно плідним.     Створена у катівнях творча спадщина Віктора Ульмана вражає: три фортепіанні сонати, струнний квартет, кілька дюжин пісень, оркестрові роботи та опера «
Імператор Атлантиди або Падіння Антихриста». Також Ульман зробив кілька вокальних аранжувань пісень на ідиш та івриті. 
    Ульман не тільки писав численні огляди концертів. У Терезінштадті він також створив кілька есе та оперне лібрето, він вів літературний щоденник і опублікував збірку віршів та афоризмів «Дивний пасажир». Цей літературний твір розкриває глибокий розпач Ульмана, конфлікт між єврейською індентичністю, християнською релігійністю та цинізмом, який мучив композитора. Тим не менш, у часто цитованому есе Віктора Ульмана «Гете і гетто» звучить думка про сприятливий вплив Гете на «освічених європейців» у повсякденному житті та культурі, там, де взаємодія життя та мистецтва дозволяє «легко створювати красиві форми». 
    Ульмана депортували до Освенцима 16 жовтня 1944 року в одному з останніх поїздів, де він  загинув у газовій камері. 
Література: 
* Ludwig M. Our Will to Live: The Terezín Music Critiques of Viktor Ullmann / Mark Ludwig. - Steidl, 2022. - 325 p. 
* Schultz I. Viktor Ullmann: Leben und Werk / Ingo Schultz. - J.B. Metzler; Mit zahlreichen Notenbeispielen und Werkverzeichnis edition, 2008. - 279 p.

Немає коментарів:

Дописати коментар