вівторок, 24 січня 2023 р.

Моріс Бежар (1927-2007) - французький хореограф та реформатор балету

    Моріс Бежар народився 1 січня 1927 року у місті Марсель, Франція. Хлопчик був сином французького філософа Гастона Берже. Серед його далеких предків були вихідці із Сенегалу. Будучи з дитинства дуже хворобливою дитиною, у віці тринадцяти років за порадою лікаря починає займатися класичним танцем. Через три роки вже вступає до трупи Марсельської опери, а 1945 року переїхав до Парижа, щоб продовжити свою освіту, (за матеріалами: 
Calendate, Totemdancegroup, Team).
    У Парижі та Лондоні Моріс опановував різні хореографічні школи. Навчався у російських емігрантів: Любові Єгорової, мадам Рузан та Віри Волкової. З 1950-х років Бежар почав займатися постановкою балетних вистав. Балетмейстер вважав танець мистецтвом ХХ століття. Його дебютною виставою у ролі хореографа стають фрагменти балету «Жар-птиця» Ігоря Стравінського. 
    1953 року Бежар створив у Парижі трупу «Балле де л'Етуаль», яка проіснувала чотири роки. Моріс ставив балети і сам грав у них головні ролі. До цього часу відносяться балети «Сон у літню ніч» Фрідріха Шопена, «Приборкання норовливої» Домініко Скарлатті, «Таніт, або сутінки богів» Ована. 
    У 1959 році Бежар заснував свою трупу, яка виступала під назвами «Балет XX століття» та
«Балет Бежара». Разом з цією трупою створив синтетичні спектаклі, в яких поряд з танцем рівне значення мали спів та пантоміма. Розширювались розміри сценічних майданчиків, і глядачі залучалися до вистави. Яскравим прикладом подібних постановок стала вистава «Мучиння Святого Себастьяна». 
    1978 року Моріс разом із трупою гастролював у Москві. Міністр культури Радянського Союзу Петро Демичев спочатку дав йому згоду на постановку вистави у Великому театрі. Однак увечері того ж дня, після грандіозного успіху у публіки, балетмейстеру відмовили у контракті, оскільки перший заступник міністра Юрій Барабаш заявив, що Бежар «може негативно вплинути на традиції російського балету» 
    З кінця 1980-х років Бежар жив у Лозанні, Швейцарія, де продовжував активно працювати до кінця життя. Його творчі експерименти припали до душі і глядачам, і критикам. Хореограф отримував різноманітні нагороди: премію Театру Націй, диплом Фестивалю танцю у Парижі.     
Протягом багатьох років з Бежаром плідно співпрацювала велика балерина Майя Плісецька, для якої Моріс поставив дует «Лебідь і Льода» на музику Каміля Сен-Санса, балет «Куразука» Патріка Мімрана, Тоширо Майузумі та Півдня Ле Барса, хореографічний номер «Аве, Майя» на музику Йоганна Себастьяна Баха. 
    2003 року, через десять років після смерті італійського режисера Федеріко Фелліні, хореограф присвятив йому балет «Чао, Федеріко». Наступними витворами великого маестро та його трупи стали «Кохання і танець» у 2005 році, «Заратустра», «Дякую, Джанні, з любов'ю», пам'яті прославленого кутюр'є Джанні Версаче, «Навколо світу за 80 хвилин» у 2007 році. 
    У лютому 2007 року Бежар створив власний фонд: «Фонд Моріса Бежара», який, крім фінансування різних проектів у галузі балету та танцю, керував інтелектуальною власністю хореографа. 
    Моріс Бежар 16 листопада 2007 року був доставлений до однієї з лікарень Швейцарії, де він мав пройти курс лікування через проблеми з серцем і нирками. Великий танцюрист і хореограф Моріс Бежар помер 22 листопада 2007 року у віці 80 років на південному заході у швейцарському місті Лозанна. 
Література: 
Imsand M. Maurice Bejart par Marcel Imsand / Marcel Imsand. - GIANADDA, 2018. - 160 p. 
Maurice Bejart: La flute enchantée / соmр. Duault Alain. - Albin Michel /Avant Scene, 1982.  
* Бежар // Універсальний словник-енциклопедія. - 4-те вид. - Київ : Тека, 2006.  
* Колногузенко Б. М. Види мистецтва та хореографії : метод. посіб. / Б. М. Колногузенко – Харків : ХДАК, 2009. – 140 с.
* Маліновський В. В Безперервність життя у постановках Моріса Бежара / В. В. Маліновський // молодий вчений – 2018. - №  8. – С. 26-28.

Немає коментарів:

Дописати коментар