середу, 22 лютого 2023 р.

Зигмунт Красінський (1812-1859) - видатний польський поет і драматург

    Народився Зигмунд Красінський 19 лютого 1812 р. у Парижі. Він був єдиним сином Вінцентія Красинського та Марії Радзивілл. Батько поета - генерал французький, потім російський, сенатор-воєвода Королівства Польського, російський сенатор, ад'ютант Миколи I. Мати - Марія Урсула Радзивілл - померла досить рано, коли Зигмундові виповнилося десять років, (за матеріалами: 
Сulture.pl, День). 
    Зигмунт Красінський вивчав право у Варшаві, а згодом у Женеві, де він познайомився з Адамом Міцкевичем, який справив на юного Зигмунта велике позитивне враження, видався йому «ідеалом ученої людини, сповненої геніальності». З 1829 року жив за кордоном, переважно у Франції та Італії, зрідка приїжджав на батьківщину. Був приятелем Ю. Словацького, з яким познайомився 1836 р. в Римі. Втім, у 40-х рр. їхні стосунки було розірвано через ідеологічні розбіжності. 
    У 1834 році в Римі Зигмунт Красіньський познайомився з Джоанною Бобровою. Поет присвятив їй свої перші видання «Небесної комедії» та «Іридіона». У 1838 р. під тиском батька, генерала Вінсента Красіньського він закінчив романтичні стосунки з Бобровою. 
    В Неаполі 24 грудня 1838 року Красінський познайомився з Дельфіною Потоцькою і
незабаром вона стала його коханою, перед якою поет довіряв усі свої думки і наміри і для якої писав твори (Світанок- пол.Przedświt). Кохаючи першу дружину Мечислава Потоцького Дельфіну Потоцьку з Комарів, на вимогу батька Красінський одружився з Елізою (Ельжбетою) Браницькою гербу Корчак, уродженкою Томашполя, від якої в нього згодом народилося четверо дітей. Теплі дружні стосунки з Д. Потоцькою поет зберіг, пізніше вони переросли у їхнє розлоге листування (понад 5000 листів, збереглося бл. 700), котре вважають шедевром епістолярної творчості європейського романтизму. 
    Зигмунт Красінський помер від туберкульозу 23 лютого 1859 року в Парижі. Після смерті поета відслужили панахиди в Парижі, Берліні, Варшаві, Познані, Львові та інших містах Європи. 
Творчість
    Перші твори, так звані готичні повісті, створив ще у Варшаві («Могила сім'ї Рейхсталів», 1828 - дебют в друці), наслідуючи традиції «роману жахів» та застосовуючи деякі прийоми Вальтера Скотта. Через кілька років після Листопадового повстання 1830 р., що скінчилося цілковитою поразкою поляків, написав свої найвидатніші твори - драми «Не-божественна комедія» (1833, вид. 1835) та «Іридіон» (1833-34, вид. 1836), вперше надруковані анонімно. У них автор глибоко, в містично-релігійному дусі, осмислив невдачі польської національно-визвольної боротьби, показав своє бачення її сенсу і задач. 
    Визначним поетичним твором Красінського є «Псалми майбутнього» (1843, 1845-46), складені під сильним впливом антиреволюційного, миролюбиво-божественного світогляду автора. Саме за ідейну хибність перші три «Псалми» були їдко розкритиковані Ю. Словацьким у його знаменитій «Відповіді авторові «Трьох псалмів». Тим не менш поетична майстерність твору Красінського досі вважається високою, як і ряд його ідейних мотивів, зокрема, жертовний образ Польщі. В останніх двох «Псалмах» Красінський дав рішучу відповідь Словацькому, назвавши його, зокрема, Робесп'єром і Аттілою. 
    Серед інших помітних творів Красінського - поеми «Досвіток» і «Фантазія життя», повість «Агай-хан». Його ліричні вірші визнані перлинами польської поезії: «До…», «До Беатріче», «До жінки», «Поет», «Римська кампанія» та ін. За життя Красинський був «поетом без імені», оскільки друкував свої твори, не вказуючи власного імені й прізвища. Водночас це дозволило йому не лише вільно пересуватися країнами Європи, а й періодично навідуватися до Польщі. Ряд ранніх творів і листів написав французькою мовою.  
Література: 
* Krasiński Z. Dramatic Works / Zygmunt Krasiński. - Glagoslav Publications B.V., 2019 - 566 р. 
* Krasiński Z. Nie-boska komedia / Zygmunt Krasiński. - SBM, 2020. - 168 р. 
* Janion M. Zygmunt Krasiński. Debiut i dojrzałość. Warzsawa, 1962. - S. 13-22. 
* Зигмунт Красинський // Антологія польської поезії : в 2 т. Т. 1 / [редкол.: М. Бажан (голова) та ін.]. - Київ : Дніпро, 1979. - С. 275-279. 
* Вавжинська Ю. Місія романтичного поета-пророка: Т. Шевченко, А. Міцкевич, Ю. Словацький, З. Красінський / Ю. Вавжинська // Київські полоністичні студії. - 2014. - Т. 24. - С. 84-97. 
* Даниляк П. Зигмунд Красінський на Поділлі / П. Даниляк // Київські полоністичні студії. - 2013. - Т. 22. - С. 78-82. 
* Красіньскі Зиґмунд // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. - Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. - 1960. - Т. 3, кн. VI : Літери Ком - Ле. - С. 756.  
* Радишевський Р. Леся Українка і Зигмунт Красінський / Р. Радишевський // Київські полоністичні студії. - 2013. - Т. 22. - С. 69-73. 

Немає коментарів:

Дописати коментар