понеділок, 22 травня 2023 р.

Пер Лагерквіст (1891-1974) - шведський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

    Пер Лагерквіст народився 23 травня 1891 року у місті Векше, Швеція. Хлопчик виріс у сім'ї у родині залізничника. Після закінчення школи вивчав літературу та мистецтво в Упсальському університеті. У 1912 році опублікував кілька своїх віршів та повість «Люди». Першою теоретичною роботою Лагерквіста стало есе «Мистецтво слова та образотворче мистецтво», в якому розкривав свої натуралістичні погляди, (за матеріалами: Видавництво Старого Лева
Javalibre). 
    Визнання суспільства прийшло до Пера Лагерквіста в 1916 після виходу його поетичної збірки «Туга», експресіоністської за духом. З дитинства вихований на вченні Дарвіна, письменник виступав із позиції войовничого богоборця. П'єса «Небесна таємниця» та повість «Вічна посмішка» присвячені вічним питанням віри та безвір'я, пошуку суті життя. 
    У роки Першої світової війни він жив у Данії, писав п'єси. Потім повернувся до Швеції та став
театральним критиком, продовжуючи публікувати вірші та п'єси. Більшість із них перейнято песимізмом і почуттям розгубленості людини перед світом. Після тривалих подорожей 1920-х років песимізм письменника поступово згасає і поступається місцем оптимізму. 
    У 1925 році вийшла найбільш особистісна книга Лагерквіста: автобіографічна повість «Гість дійсності». У дитинстві героя, хлопчика з чутливою поетичною уявою, вразливою душею, відбулися перші зіткнення з жорстокою реальністю. Дрібнобуржуазна сім'я, атмосфера побожності та обмеженості пригнічує його. Молодий герой виривається зі свого оточення, спочатку фізично, та був і духовно. Смерть близької людини, а тоді і власна хвороба, постійні сумніви та розчарування розвивають у нього власний страх смерті. 
    Гуманізм письменника виявився у його творах 1930-х років, де Пер ставить політичні та соціальні проблеми, критикує фашизм та людські вади. Найпопулярніша книга письменника: роман «Варавва», що вийшов 1950 року. Твір перекладено дев'ятьма мовами. 
    У 1951 році Перу Лагерквісту присуджено Нобелівську премію «за художню силу та абсолютну незалежність суджень письменника, який намагається знайти відповіді на вічні питання, які стоять перед людством». Письменник не виступив із промовою, натомість прочитав уривок із твору «Міф людства». 
    Помер великий письменник у віці вісімдесяти трьох років 11 липня 1974 року від паралічу в одній із лікарень Стокгольму. 
Література: 
* Лаґерквіст П. Варавва : романи / Пер Лаґерквіст ; [пер. з швед. О. Д. Сенюк] . - Харків : Фоліо, 2011. - 505 с. 
* Лагерквіст П. Маріамна : повісті / П. Лагерквіст ; пер. зі швед. О. Д. Сенюк. - Київ : Дніпро, 1988. - 637 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар