вівторок, 29 серпня 2023 р.

Томас Мор (1478-1535) - англійський письменник, філософ і державний діяч

    Томас Мор народився в Лондоні 7 лютого 1478 року в сім'ї сера Джона Мора, лондонського судді , який був відомий своєю чесністю. Початкову освіту Мор отримав в школі Св. Антонія. У 13 років він потрапив до Джона Мортону, архієпископу Кентербері, і якийсь час служив у нього пажем, (за матеріалами: 
Dovidka, Ukrlib, Calendate).
    За веселий характер Томаса, його дотепність і прагнення до знань архієпископ Кентербері передбачив Мору велике майбутнє. Протягом 1490-1494 років навчався в Оксфорді, вивчаючи юридичні науки, класичні мови. Він вчився у Томаса Линакра і Вільяма Гросина, знаменитих юристів того часу. В університеті він познайомився з Еразмом Роттердамським. Томас прийняв чернечий постриг і до кінця життя вів стриманий спосіб життя, молився і дотримувався посту. 
    У 1494 році він повернувся в Лондон. Але кар'єра юриста його не дуже приваблювала. У 1504 році Мор обирається до Парламенту. 
    Перше, що зробив Мор, потрапивши в Парламент, – постарався знизити податки. Король Генріх VII у відповідь на це посадив у в'язницю батька Мора, і Мору довелося платити великий штраф і самоусуватися з політики. 
    Повернутися він зможе тільки, коли королем стане Генріх VIII. При його дворі він досяг певного успіху. 
    У 1515 році він почав роботу над своєю першою книгою. Праця «Утопія» видана в 1516 році була високо оцінена монархом. 
    В 1518 Томас Мор увійшов в коло членів королівської таємної ради. З 1521 року обраний в члени Зоряної палати і отримав лицарське звання з величезними наділами землі. З 1525 до 1527  Томас Мор  займав пост канцлера Ланкастерського герцогства, з 1529 року – посаду лорд-канцлера. 
    Мор є автором маніфесту «на захист семи таїнств» – відповіді Мартіну Лютеру і реформаторського руху в цілому. Але вірність католицькій церкві, яка так підняла його в очах короля, врешті-решт, і привела його до загибелі. 
    Коли Генріху вперше захотілося розлучитися (а це було не один раз), Мор наполягав на тому, що розірвати шлюб може тільки Папа Римський. А папа Климент цього робити не бажав. Тоді Генріх розірвав усі стосунки з католицькою церквою. Мор подав у відставку. Більш того, він не з'явився на коронацію нової дружини Генріха. 
    Останньою краплею стало те, що Мор відмовився приймати присягу, згідно якої діти Генріха і його нової дружини вважалися законними. Принциповість в релігійних питаннях коштувала Мору голови.
    17 квітня 1535 він був ув'язнений в Тауер, визнаний винним у відповідності з «Актом про зраду» і 6 липня 1535 обезголовлений. За вірність католицизму Мор був канонізований Римо-католицькою церквою та зарахований до лику святих Папою Пієм XI у 1935 році. 
Література: 
* Мор Т. Утопія ; Кампанелла Т. Місто Сонця / пер. з лат.: Й. Кобіва, Ю. Цимбалюка. - Київ : Дніпро, 1988. - 207 с. 
* Кармазіна М. Мор Томас / М. Карамзіна // Політична енциклопедія. / редкол.: Ю. Левенець , Ю. Шаповал та ін. - Київ : Парламентське видавництво, 2011. - С. 465.  
* Корогод Г. І. Ідеальна держава ранніх соціалістів-утопістів. Томас Мор і Томазо Кампанелла : навч. посіб. / Г. І. Корогод, М. І. Логвиненко ; Національний ун-т внутрішніх справ. Сумська філія. - Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 2005. - 37 с. 
* Мор Томас // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук та ін. - Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. - С. 397. 
* Сабадаш Ю. С. Гуманістичні ідеали Північного Ренесансу в «Утопії» Томаса Мора / Ю. С. Сабадаш, Ю. М. Нікольченко // Вісник Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. - 2017. - № 4. - С. 31-36.
* Сабадаш Ю. С. Ідеали ренесансного гуманізму: Томас Мор / Ю. С. Сабадаш // Вісник Маріупольського державного університету. Сер. : Філософія, культурологія, соціологія. - 2013. - Вип. 6. - С. 93-98.
* Худобець О.  Томас Мор: штрихи до портрета / О. Худобець // Історія України (Шкільний світ). - 2011. - № 47 (грудень). -  С. 11-14. 

Немає коментарів:

Дописати коментар