вівторок, 12 вересня 2023 р.

Жорж Сіменон (1903-1989) - франкомовний письменник бельгійського походження

    Жорж Жозеф Крістіан Сіменон – французький та бельгійський письменник, один із найзнаменитіших у світі представників детективного жанру в літературі – народився 13 лютого 1903 року в Льєжі (Бельгія) у сім'ї скромного службовця страхової компанії, (за матеріалами: 
Ukrlib, 24smi, Yrok.pp).
    Після початкової школи батьки влаштували Сименона до Єзуїтського коледжу, проте закінчити освіту письменнику не вдалося. Йшла Перша світова війна, матеріальне становище сім'ї стало катастрофічним і 15-річний Жорж покинув коледж, не склавши випускних іспитів. Якийсь час Сименон працював продавцем у книжковій лавці, а потім влаштувався репортером у газету. Молодий чоловік показав себе з хорошого боку дуже швидко йому довірили вести власний гумористичний розділ, у якому друкує своє перше оповідання.
    У 1919-1920 роках Сіменон написав і першу свою велику роботу 96-ти сторінкову повість «На мосту Стрілків». У 1921 році помер батько письменника, а через рік (після служби в армії) Сименон без гроша в кишені вирушає до Парижа. Перший час у Парижі письменник сильно бідував, але поступово становище налагодилося – він знайшов місце переписувача, потім секретаря.
    У 1923 році Сіменон одружився зі своєю давньою знайомою - художницею Регіною Раншон. Тоді ж кілька його оповідань було надруковано в паризьких газетах і окрилений успіхом Сіменон починає працювати з неймовірною енергією. Письменник склав собі «графік», виходячи зі своєї потреби в грошах, і неухильно слідував йому, випускаючи книгу за книгою під різними псевдонімами. За рахунок величезної кількості публікацій Сіменон став досить непогано заробляти, і це дозволило йому здійснити свою давню мрію придбати корабель.
    У 1929 році, поки його вітрильник ремонтувався в голландському порту Делфзейле, Жорж Сіменон написав роман «Пітер-Латиш», в якому вперше «з'явився на світ» комісар Мегре. Успіх цього та наступних романів серії (а вони були написані дуже швидко) призвів до того, що Мегре став постійним героєм книг Сименона. На той час належать такі твори, як «Нокс невловимий», «Мадемуазель Ікс», «Пан Галле помер», «Ціна Голови». Крім того, складає безліч нескладних романів, які сам вважав «комерційними» («Записки друкарки» та ін). 30-ті роки, особливо друга
їх половина, були для Сименона дуже насичені творчістю. Він багато пише та публікує. Менш ніж за десять років Жорж Сіменон опублікує (крім зазначеного циклу «Мегре», а це 2-3 книги на рік) понад 30 соціально-психологічних (як він сам їх називав «важких») романів, які він завжди вважав основними у своїй творчості .
    Другу світову війну письменник провів у Франції, не припиняючи працювати. Після війни Сіменон почав багато подорожувати. На той час він уже розійшовся з першою дружиною, а в США одружився вдруге, з 25-річною Деніз, канадкою за національністю (Жоржу Сіменону було тоді 42 роки). У 1952 році Сименон стає членом Королівської академії Бельгії. У липні 1955 року Жорж переїжджає до Швейцарії, оселившись в Ешандані, неподалік Лозанни, де він і прожив до самої смерті.
    Період напруженої роботи триває аж до 1972 року, коли письменник без жодних видимих причин оголошує, що більше не писатиме романів. Однак Сіменон не відмовляється від письменства взагалі - з 1972 по 1989 виходять численні книги його мемуарів: лише серія «Я диктую» містить 21 том!
    Жорж Сіменон помер 4 вересня 1989 року у Лозанні (Швейцарія). 
Література: 
* Сіменон Ж. Брати Ріко / Ж. Сіменон. - Київ : Державне видавництво художньої літератури, 1962. - 167 с. 
* Сіменон Ж. Віч-на-віч із Троцьким / Ж. Сіменон // Всесвіт. - 2003. - № 9-10. - С.149-150. 
* Сіменон Ж. Замах на бродягу / Ж. Сіменон ; пер. з фр. М. Мещеряк. - Київ : Дніпро, 1968. - 382 с. 
* Сіменон Ж. Зникнення Оділії / Жорж Сіменон // Французький детектив : романи, повісті. - Київ : Молодь, 1990. 
* Сіменон Ж. Клуб «100 ключів» / Ж. Сіменон ; пер. з фр. М. Мещеряк. - Київ, 1981. - 334с. 
* Сіменон Ж. Люди навпроти / Жорж Сіменон // Всесвіт. - 1991. - № 4. 
* Сіменон Ж. Мегре в «Пікретсі» : роман / Ж. Сіменон. - Київ, 1991. - 240 с. 
* Сіменон Ж. Справа Сен-Ф'якрів -- (Порт у тумані. -- Тюрма) / Ж. Сіменон. - Київ : Радянська школа, 1969. - 360 с. 
* Сіменон Ж. Хто убив Луї? / Жорж Сіменон // Французький детектив : романи, повісті. - Київ : Молодь, 1990.

Немає коментарів:

Дописати коментар