вівторок, 21 червня 2022 р.

Жан-Поль Сартр (1905-1980) - французький філософ, драматург і письменник

    Жан-Поль Сартр народився 21 червня 1905 року в Парижі. Батько хлопчика Жан Батіст Сартр був морським інженером. Мати Анн-Марі Швейцер походила з роду відомих учених. Після смерті глави сім'ї Анн-Марі забрала маленького сина в дім його діда, Шарля Швейцера. Саме цьому владному кальвіністу судилося не лише замінити Жану померлого батька, а й розглянути перші паростки «обдарованості», приховані поки що глибоко всередині, (за матеріалами: 
Goldlit, 24smi, Ukrlib). 
    Дід забрав онука із загальної школи та найняв йому найкращих вчителів. Кілька років хлопчик живе на самоті, присвячуючи весь час навчанню. Його життя змінилося в 1917 році разом з новим заміжжям матері, з якою Жан-Поль поїхав до Ла-Рошеля. 
    У 1920 році Сартр повернувся до Парижа, де закінчив ліцей Генріха IV. У той самий час перші
твори молодого письменника почали друкувати у місцевих періодичних виданнях. Далі було вивчення філософії у Вищій нормальній школі, служба у метеорологічних військах та викладання у різних ліцеях Франції. 
    У той період Сартр зблизився із Симоною де Бовуар, яка згодом стала його другом та соратником. Разом з нею та Морісом Мерло-Понті Сартр заснував журнал «Нові часи». Свої перші великі твори, у тому числі й знаменита філософська праця «Тудота», що відкриває людству очі на абсурдність буття, Сартр написав наприкінці 30-х років 20 століття. Тоді ж вийшла до друку гучна новела «Стіна». Обидва твори були удостоєні звання «Книга року». 
    Коли почалася Друга світова війна, письменникові довелося повернутися в рідні метеорологічні війська, через слабкий зір він не міг воювати на передовій. Декілька місяців Сартр проводить під Тріром, у концтаборі для військовополонених. Після повернення Париж філософ приділв багато уваги політиці і заснував суспільство сприяння руху Опору. 
    Тоді ж відбулося знайомство Сартра та Альбертом Камю, завдяки якому філософ став редактором газети «Комба». У ті роки з-під пера письменника виходить величезний
філософський трактат «Буття і ніщо», а також кілька п'єс – «Мухи», «Брудні руки» та «За замкненими дверима». Успіх цих творів був такий великий, що Сартр зміг кинути викладацьку діяльність і повністю присвятити себе творчості. 
    У наступні кілька років «послужний список» автора поповнився дослідженнями життя та творчості Жана Жене та Шарля Бодлера, незакінченою тетралогією «Дороги свободи» та відвертим автобіографічним романом «Слова». Така бурхлива діяльність не залишилася непоміченою! 1964 року Сартра номінували на Нобелівську премію з літератури, але, злякавшись, що слава нобелівського лауреата затьмарить його як політика, письменник від премії відмовився. 
    Наступні 20 років свого життя Жан-Поль Сартр займався дедалі більше політикою і дедалі менше літературою та філософією. Як прихильник світу на Віденському конгресі народів, його було обрано одним із членів Всесвітньої Ради Світу. 
    В останні роки життя Сартр практично нічого не бачив через глаукоми, що швидко розвивалася. Він більше не міг писати, зате давав численні інтерв'ю. А ще сперечався та обговорював політичні події зі своїми друзями, слухав музику та насолоджувався голосом Сімони де Бовуар, яка читала йому книги. 
    Помер письменник 15 квітня 1980 року. Найбільше він цінував щирість, тому й просив, щоби його поховали тихо і без зайвого шуму. Але під час просування процесії до цвинтаря, до неї приєдналося цілих 50 тисяч парижан, які побажали вшанувати пам'ять найбільшого філософа.  
Література: 
* Сартр Ж-П. Буття і ніщо : нарис феноменологічної онтології / Жан-Поль Сартр ; пер. В. Лях, П. Таращук. - Київ : Основи, 2001. - 855 с. 
* Сартр Ж-П. Нудота : роман, п'єси / Ж. Сартр ; пер. з фр. А. В. Бубликов [та ін.] ; передм. В. І. Фесенко ; Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка НАН України. - Харків : Фоліо, 2006. - 351 с. 
* Сартр Ж-П. Шляхи свободи : трилогія / Ж. Сартр ; пер. з фр. Л. Кононович. - Київ : Юніверс, 2005. 
Т. 1 : Зрілий вік. - [Б. м.] : [б.в.], 2006. - 384 с.  
* Сартр Ж-П. Шляхи свободи : трилогія / Жан-Поль Сартр ; пер. з фр. Леоніда Кононовича. - Київ : Юніверс, 2005.
Т. 2 : Відстрочення : роман. - 2008. - 443 с.  
* Сартр Ж-П. Шляхи свободи : трилогія / Жан-Поль Сартр ; пер. з фр. Леоніда Кононовича. - Київ : Юніверс, 2005 - 2016. 
Т. 3 : Смерть у душі : роман. - Київ : Вид-во Жупанського, 2016. - 311 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар