вівторок, 21 червня 2022 р.

Анджей Сапковський (1948) - польський письменник-фантаст і публіцист

    Анджей Сапковський народився 21 червня 1948 році у польському місті Лодзь. У школі він був старанним учнем, свою майбутню кар'єру бачив в юридичній або економічній сферах, навіть не замислюючись про письменство. Закінчивши з відзнакою місцеву середню школу, вступив у Лодзький університет на факультет зовнішньої торгівлі, (за матеріалами: 
Nashformat, Ukrlib, Fantlab)
    Після отримання диплому (1972 р.), Сапковський працював у сфері зовнішньої торгівлі майже двадцять років, але зі зміною політичного режиму, у віці за п’ятдесяти років опинився перед складним вибором шукати нову роботу з гарантованим заробітком або писати, сподіваючись на краще. 
    На той час Анджей Сапковський вже мав письменницький досвід, адже ще у 1986 році у щомісячному журналі «Фантазія» було опубліковано його дебютну розповідь про Відьмака, яка зайняла трете місце на конкурсі польської фантастики. Після цього було
написано та опубліковано ще багато розповідей, есе та оповідань, деякі з яких мали читацький успіх та отримали нагороди. Але популярність до письменника прийшла із публікацією серії книг про Відьмака, які перекладені двома десятками мов, у тому числі й українською. 
    Після оглушливого успіху першого з романів про Геральта з Рівії пішов випуск ще 8 книг та кількох окремих оповідань. У 1990 році вийшло «Останнє бажання», куди увійшло сім новел про Геральта, а ще через два роки – «Меч Призначення». У результаті в томі «Відьмак» виявилося 13 історій, за якими пізніше були випущені комікси польською від автора Богуслава Польха. 
    У 1994 році Сапковський продовжив роботу над циклом, поповнивши його п'ятитомником «Відьмак і Відьмачка»: «Кров ельфів» (1994), «Година Презріння» (1995), «Хрещення вогнем» (1996), «Вежа Ластівки» (1997) Володарка Озера» (1999). 2001 року було знято двогодинний фільм про Геральта, а 2002 року — серіал, головні ролі в якому виконали Міхал Жебровський, Магдалена Гурска, Даріуш Біскупські, Міхал Брейтенвальд
та ін. Сам Сапковський вважав екранізацію вкрай невдалою та відмовлявся коментувати. Також картина не дуже сподобалася і глядачам. Сюжет «Відьмака» також був взятий за основу розробки комп'ютерної гри, яка завоювала велику популярність серед геймерів. Сам Сапковський до її створення не причетний. 
    5 січня 2009 року була презентована нова книга письменника  «Змія», дії якої відбуваються під час війни в Афганістані. 
    Вже за рік автор заявив, що відновив роботу над циклом книг про Відьмака, які раніше вже ставали основою для рольових комп'ютерних ігор, рок-опери та телесеріалу. 
    У 2009 році було поставлено рок-оперу «Дорога без повернення» за мотивами повістей про Геральта. 2018 року стало відомо, що за екранізацію взявся канал Netflix. Одним із режисерів призначено Аліка Сахарова («Гра престолів», «Озарк»). Головну роль у серіалі виконав британець Генрі Кавіл («Бетмен проти Супермена. На зорі справедливості»).
    Сапковський є чотириразовим володарем премії імені Януша А. Зайделя та триразовим володарем премії SFinks, а також нагороджений Всесвітньою премією фентезі за життєві досягнення. 
Література: 
* Сапковський А. Божі воїни : [роман] / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. А. Поритка]. - Харків : Клуб Cімейного Дозвілля, 2019. - 683 с. 
* Сапковський А. Вежа блазнів : [роман] / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. Андрія Поритка]. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 685 с. 
* Сапковський А. Відьмак. Вежа Ластівки : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. Сергія Легези]. - 2-ге вид. - Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 478 с. 
* Сапковський А. Відьмак. Володарка озера : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. Сергія Легези]. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 574 с. 
* Сапковський А. Відьмак. Кров ельфів : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. С. Легези]. - 3-тє вид. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 318 с. 
* Сапковський А. Відьмак. Меч призначення : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. С. Легеза]. - 3-тє вид. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. - 365 с.
* Сапковський А. Відьмак. Останнє бажання  : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. С. Легеза]. - 3-тє вид. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. - 285 с. 
* Сапковський А. Відьмак. Сезон гроз : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. С. Легези]. - 2-ге вид. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 350 с. 
* Сапковський А. Відьмак. Хрещення вогнем : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. С. Легези]. - 3-тє вид. - Харків : Клуб Cімейного Дозвілля, 2019. - 382 с. 
* Сапковський А. Відьмак. Час Погорди : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. Сергія Легези]. - 3-тє вид. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 318 с.  
* Сапковський А. Вічне світло : роман / Анджей Сапковський ; [пер. з пол. А. Поритка]. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 619 с. 

Немає коментарів:

Дописати коментар